Son Hatirlatma Dozu Proje Süreci Sayfası

SON HATIRLATMA DOZU PROJESİ
"19 HAFTA - 19 DOZ"

Proje süreci
19Mayıs
2022
PROJE
"SON HATIRLATMA DOZU"

PROJENİN BAŞLAMA TARİHİ

19 MAYIS 2022 - PERŞEMBE
19HAFTA
19DOZ
Projenin İsmi Neden?
"Son Hatırlatma Dozu"

En gelişmiş varlık olan insanoğlu, evrimini ve tüm gelişimini doğanın nimetlerinden faydalanarak sağladığını unuttu. Modernleşme adı altında aslolan sermayesini yiyip bitiriyor ve oturduğu dalı kesmeye devam ediyor.
  Bu durumdan kurtulabilmenin iki çözüm yolu olduğunu düşünüyorum.
Bu çözümü; ya bilim insanlarının keşfedeceği farkındalık aşılarında ya da "SANATTA" bulacağız.


Son Hatırlatma Dozu:
    Bu doz farkındalık aşısının en son dozudur;
Formülü, insanı, insana, insanca anlatan "SANATTA" aranmalıdır. Edebiyatta aranmalıdır. Şiirde, müzikte, tiyatroda, sinemada aranmalıdır. Plastik Sanatlarda, resimde aranmalıdır. Büyük halk ozanımız Âşık Veysel’in o muhteşem dizelerinde aranmalıdır.

Koyun verdi kuzu verdi süt verdi,
Yemek verdi ekmek verdi et verdi,
Kazma ile döğmeyince kıt verdi,
Benim sadık yârim kara topraktır.
Projenin Amacı

Kendi ellerimizle yaratmış olduğumuzu düşündüğüm bu olumsuz pandemi sürecinde, durumu belki de bir şans olarak görüp bir ders çıkarabilmek.

Aslında hızla yok ettiğimiz kendi hayatımıza, evrene, onun sağladığı yaşam kaynaklarına ve güzelliklerine dikkat çekerek bir farkındalık hareketi oluşturmak.

Sürdürülebilir bir yaşam kültürüne resim sanatı yoluyla katkı vermek.

Projenin Hedefi

Belirlemiş olduğum amaç doğrultusunda, “19 Hafta” boyunca “19 Doz” resim üreteceğim, üreteceğiz.
19 hafta boyunca ortaya çıkan çalışmalarımızı, “#selcukbasaran_art" ve "selcukbasaran.com” hesaplarım ile Projemin büyük destekçisi olan "Fırça Sanat Galerisinin" hesapları “#fircasanat", “#semrasancakfircart","fircasanatevi.com” üzerinden tüm sanat severlerle paylaşmayı hedefliyorum.

Süreç boyunca her hafta, düzenli olmasına gerek duyulmadan sizlerden de çalışmalar bekliyorum.

Her yaştan siz sanatseverlerin, hangi teknik olursa olsun, proje kapsamında yapacağınız çalışmaları kendi işlerimle birlikte (yukarıda belirtiğim platformlarda) paylaşmak istiyorum.

19 hafta sonunda, hep birlikte 19 haftanın paylaşılmış değerlerini güzel bir organizasyon ile gün yüzüne çıkarmak, sergilemek niyetindeyim.

Uygulama Süreci

19 Hafta boyunca bu proje sürecini nasıl yürüteceğimize dair tüm ayrıntılı bilgilere, aşağıdaki uygulama süreci bölümünden ulaşabileceksiniz.

Proje Süreci ve İşleyişi Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.

HER ŞEY BİR SALGINLA BAŞLADI,

Pandemi sürecini yaşamaya başladığımız günden bu yana, tüm sağlık camiasının nasıl büyük bir yük altında ve özveri ile çalıştıklarına hepimiz şahit olduk. Yaşananlar karşısında bizleri iyileştirebilmek adına ortaya koydukları çabanın takdire şayan bir durum olduğunu gördükçe bir birey, bir sanatçı olarak kendimi dışa vurmam gerekliliği her geçen gün daha da arttı. Hayatımızın sürdürülebilirliği, gelecek nesiller için ekosistemin önemi ve “doğal”’ın vazgeçilmezliği konularına dikkat çekmek ve ruhsal açıdan hepimizin kendimizi çok daha iyi hissedebileceğimiz bir fayda da bulunabilirim diye düşündüm.

Sanatın insanın bilişsel ve ruhsal gelişimine ne kadar büyük katkılar sağladığını bir çoğumuz biliyoruz. Sanatın asıl misyonu; insana haz vermek, mutlu etmek, duyarlılığını, farkındalığını arttırmak ve empati becerisini geliştirmek gibi kavramlar değildir belki ama sanat, tüm bu konularda insanın sağlıklı bir ruh geliştirmesine çok büyük katkı sunar. Ben de bir sanat eğitimcisi olarak, dünyanın içinden geçtiği bu tarihsel süreçte hepimizin iyileşme sürecine yapabildiğim en iyi şeyle katkıda bulunmak istedim.

NİÇİN 19 HAFTA ?

Projenin başlangıç tarihi 19 Mayıs 2022.

Proje içeriğine ait tüm düzenlemelerin tamamlanması Mayıs ayını bulunca, 19 Mayıs 2022 tarihinde hayata geçmesinin çok uygun olacağını düşündüm. Hepimizin bildiği gibi Cumhuriyetimizin ayağa kalktığı, var oluş destanımızın yazılmaya başlandığı tarihtir 19 Mayıs. Yok edilmek istenen bir milletin küllerinden yeniden doğmaya başladığı gündür. Bir devrimin başlangıcıdır. Başkaldırıdır.... Böylesine destansı bir kuruluş ve kurtuluş tarihine sahip bir ülkenin evladı olarak, projemin içeriğine çok uygun olduğunu düşündüğümden dolayı bu metaforu kullanmak istedim.

Benim beklentim de projemi 19 Mayıs 2022'de başlatarak, ekolojik sisteme verdiğimiz zararlara karşı bir farkındalık yaratmak. Her hafta üretecek olduğumuz resimlerle, hepimizin doğayla olan bağımızı daima hatırlaması ve hatırlatması, ona sahip çıkması en büyük dileğim.

Proje Süreci ve İşleyişi

“Bu proje kapsamında “19 Hafta” boyunca “19 Doz” resim üreteceğim, üreteceğiz.

 • Proje Başlangıç Tarihi: 19 MAYIS 2022 Perşembe, o gün projenin ilk resmini (ilk dozunu) sizlerle "instagram ve web" sayfam üzerinden paylaşacağım ve 19 hafta sürecek olan yolculuğumuz başlayacak.
  Proje süresince, ilk hafta dışında tüm resimlerin paylaşımları cumartesi günleri, saat:20.00'da yapılacaktır.

 • Proje süresince her hafta peyzaj ve figüratif tarzda, resimler yapacağım.
  Bu resimlerin, izleyiciye doğal yaşamın güzel yanlarını farklı bir bakış açısıyla gösteren resimler olması konusunda çalışacağım. Ekosistem içerisinde neleri yok ettiğimizi, güzelliklerini nasıl kaybettiğimiz konusunda farkındalık yaratmasını
                      dilediğim, pozitif bakış açılı resimler olmasını istiyorum.

 • 19 Hafta süresince sizlerden de çalışmalar bekliyorum. Herhangi bir yaş grubu ile kısıtlamıyorum. Çocuk, genç, yetişkin olsun fark etmeksizin, süreci projeye destek vermek isteyen herkesle birlikte yürütmek istiyorum.
  Yapacak olduğunuz resimlerde herhangi profesyonellik düzeyi aramadığımı kesinlikle belirtmek isterim.
                      Yıllarca, hocam ben "Cin Ali" dahi çizemiyorum diyen öğrencilerimle neler neler ürettik. Yeter ki isteyin...

                      (İzniniz olmadan sosyal mecralar üzerinden kesinlikle bir paylaşım yapılmayacaktır.)

 • Yapacak olduğunuz çalışmalarda teknik ve malzeme kullanımı konusunda bir sınırlandırmamız olmayacak ama ölçü açısından resimlerinizin genişliği 50cm'yi geçmemeli. Yükseklik ölçüsü serbesttir.
  Sizlerden tek ricam yapacak olduğunuz resimlerin temamıza uygun olması.

 • Bu süreç boyunca yapacak olduğunuz resimlerin her hafta düzenli olmasına kesinlikle gerek yok. Dilediğiniz bir hafta ya da haftalarda yapacağınız resimlerle sürece katkı verebilirsiniz.
  Ve sizleri de bu konuda kesinlikle yalnız hissettirmeyeceğim, destek olacağım... Nasıl mı?

 • Proje süreci boyunca yaptığım ve yaptığınız çalışmalar, cumartesi günleri benim ve Fırça Sanat Galerisinin sosyal medya platformları ile web sayfaları üzerinden paylaşılacaktır. Paylaşım yapıldıktan sonraki her pazartesi akşamı, resimlerimiz üzerinde konuşabileceğimiz, yorumlama yapacağımız bir interaktif sanat ortamımız olacak.
                      Online yapılacak olan buluşmalarımızda sadece proje süreci üzerine konuşmakla kalmayıp; sanat ve sanat eğitimi üzerine
                      paylaşımlarda da bulunacağız.

 • 24 Eylül 2022 Cumartesi günü projenin son resmi olan "Son Hatırlatma Dozunu" paylaşarak proje yolculuğumuzu sonlandıracağız.

 • Ve asıl noktaya geldik, "SON HATIRLATMA DOZU" Proje Sergisi.
  Projenin büyük destekçisi olan "Fırça Sanat Galerisi"nde, 7 Ekim 2022 Cuma günü, proje sergimizin hep birlikte merakla beklenen açılışını gerçekleştireceğiz.
                      Sergi 7-29 Ekim tarihleri arasında tüm sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

 • Proje süresince yaptıkları resimlerle desteklerini esirgemeyen katılımcıların çalışmaları arasından seçilecek olan 19 resim, proje sergisinde benim çalışmalarımla birlikte sergilenecek.

 • 19 Mayıs 2022 Perşembe gününde, 19 Mayıs ruhu ve heyecanıyla başlayacağım bu projeyi, kararlı bir şekilde sürdürülebilir kılmak için siz sanatseverlerin bana vereceği destek çok önemli. Ortaya her hafta çıkacak olan çalışmalar hakkında yapacak olduğunuz yorumlar, katkı vereceğiniz resimler benim en büyük motivasyon kaynağım olacak ve projenin sonunu beraberce getirebileceğiz.

  Süreç boyunca desteklerini esirgemeyecek olan katılımcılara şimdiden çok teşekkür ederim. Umarım birlikte güzel bir farkındalık hareketine imza atmış oluruz.

  TEKNİK DETAYLAR

  İzniniz olmadan hiçbir çalışmanız kesinlikle sosyal medyada yayınlanmayacaktır. Web Siteme abone olan ya da e-posta yoluyla bana ulaşan tüm destekçilerime bir izin formu ulaştırılacak ve sizlerden onay alınacaktır.

  Süreç boyunca yapmış olduğunuz çalışmalarınızın fotoğraflarını en geç Cuma akşamları 20.00'da elimde olacak şekilde aşağıda bağlantısını vermiş olduğum e-posta adresime göndermenizi rica ediyorum. Böylelikle cumartesi günü çalışmalarınızı paylaşabilirim.
  selcukbasaranart@gmail.com
  NOT: Göndermiş olduğunuz çalışmalarınızın ölçüsünü ve tekniğini lütfen belirtiniz.

  Haftada bir, pazartesi akşamları yapacak olduğumuz online buluşmalar için "Zoom" platformunu kullanacağız.
  Web sayfama abone olan tüm katılımcılarımıza, her pazartesi günü o günkü buluşmamızın link adresini göndereceğim.
  Bu yüzden siteye abone olmayı lütfen unutmayalım.

Son Hatırlatma Dozu "19 Hafta 19 Doz"
Blog Yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BLOG YAZISI